»Vsako noč, ko grem spat, umrem. In naslednje jutro, ko se zbudim, sem ponovno rojen,” je nekoč rekel Mahatma Gandhi. Kakšno je bilo vaše ponovno rojstvo današnje jutro?
Poleg prehrane je spanje najbolj pomembna vsakodnevna aktivnost, ki dramatično vpliva na vaše življenje, njegovo vsakodnevno kakovost, dolgoročno pa tudi na zdravje in dolžino življenja. Spanje bo izboljšalo ali zmanjšalo vašo delovno uspešnost.
Vsak dan se podamo na neverjetno pustolovščino, katere namena znanstveniki pravzaprav še danes ne poznajo v celoti. Nekatere najnovejše raziskave so presenetljive. Znanstveniki so ugotovili, da se med spanjem hitreje odstranjujejo odpadni produkti metabolizma možganskih celic. Naše telo ima limfni sistem, ki odplavlja odpadne produkte iz telesa. Možgani niso povezani z limfnim sistemom. So zaprt sistem s posebno membrano, ki je izbirno-prepustna. Imajo svoj sistem čiščenja, ki mu rečemo glimpatični sistem. Odpadni produkti se torej v možganih nabirajo med celicami in nato v možganski tekočini. Nalaganje teh produktov in nezadostno čiščenje lahko pripelje do različnih bolezni (npr. Alzheimerjeve). Ta sistem je med spanjem kar 10-krat aktivnejši kot v budnem stanju. Takrat zelo učinkovito odplakuje odpadne snovi iz možganov v telesni limfni sistem in nato v jetra, kjer se pripravijo za dokončno izločanje.
Med spanjem se možganske celice skrčijo za kar 60%. Medcelični prostor se zato poveča, kar omogoča lažjo izmenjavo tekočin in posledično pospešeno odstranjevanje najrazličnejših odpadnih produktov. Če dovolj spite, se možgani dobro prečistijo. Nevroni se vrnejo v prvotno stanje, le da med njimi ni več odpadnih snovi, ki ovirajo delovanje možganov. Če ne spimo dovolj, možganski procesi ne potekajo pravilno. Ni čudno, da smo po neprespani noči tako neučinkoviti.
Vpliva na celostno delovanje človeškega telesa, vključno z razpoloženjem, mentalno čuječnostjo, telesno zmogljivostjo, metabolizmom, delovanjem imunskega sistema in nivojem stresa. Posledice premalo spanja so dramatične.
“Dober smeh in dolg spanec sta dve najboljši zdravili za karkoli.”
Irski pregovor
Sonce in narava imata svoj ritem. Milijone let so bile noči temne, zdaj pa so naše noči svetle. Za adaptacijo je potrebnih vsaj sto ali celo tisoč generacij. Tako da po dobrih 100 letih elektrike, 70 letih TV in 20 letih osebnih računalnikov, še nismo pripravljeni na svetle noči.
Svetloba sveč in ognja je v rdečem in rumenem delu spektra, sedaj pa iz zaslonov seva predvsem modra svetloba. Izpostavljenost tej svetlobi zvečer zmanjša nivo melatonina in zamakne višek njegove proizvodnje. Medtem ko ima rdeča svetloba skoraj zanemarljiv učinek.
Priporočamo več modre, dnevne svetlobe čez dan, a manj zvečer. Začnite dan z dnevno svetlobo; čim prej odgrnite zastore. Zvečer si omislite rumeno, oranžno ali rdečo svetlobo. Zvečer predvsem pametno uporabljajte elektronske naprave. Izključite jih vsaj eno uro pred spanjem. Zatemnite ali filtrirajte modro svetlobo na svojem računalniku. Priporočamo, da si namestite program f.lux, ki vam po sončnem zahodu avtomatsko začne zatemnjevati ekran. Zjutraj vam ga osvetli in vas pomaga zbuditi.
Hipofiza ga začne sproščati, ko možgani zaznajo temo. Melatonin spodbuja začetek spanja in ga vzdržuje. Pravimo mu tudi »Drakulin hormon«; bolj ko je temno, več se ga proizvaja. Običajno, odvisno od lokacije, izločanje poteka med 19. uro zvečer in 7. uro zjutraj. Največje izločanje melatonina je med 22. in 2. uro. To je najboljši čas za spanje. Manj teme pomeni manj melatonina. Močna svetloba zvečer in premalo svetlobe čez dan moti izločanje melatonina. Torej, zagrnite spalnico, ustvarite čisto temo. Nobene svetlobe. Priporočamo celo, da v primeru, da imate elektronsko budilko, nastavite prikaz ure v rdeči barvi.
Izpostavljenost svetlobi med spanjem zmanjša proizvodnjo melatonina za več kot 50%, kar seveda ni dobro. Melatonin je eden od naših ključnih hormonov in je odgovoren za:
Kaj torej čakate? Privoščite si Drakulin hormon in izboljšajte svoj ritual spanja.
Večina ljudi sploh ne razmišlja o spalnem položaju, ker to delamo avtomatsko. Realnost je, da pomeni veliko. Spalni položaj med drugim vpliva na:
Kakšen je vaš običajni spalni položaj? V osnovi poznamo tri spalne položaje: na hrbtu, na bokih ali na trebuhu; obstajajo potem še različne variacije teh položajev. Vsak od njih ima svoje prednosti in slabosti. Zdravniki npr. nosečnicam svetujejo spanje na levem boku, ker to izboljša dotok krvi v srce, kar koristi tako materi kot zarodku, medtem ko indijski jogiji priporočajo spanje na desnem boku.
Če položaj ni pravi, boste zjutraj utrujeni, ne glede na število ur spanja. Ena najbolj pomembnih stvari je vzdrževanje pravilnega položaja hrbtenice. Vsak kiropraktik vam bo razložil, da gre skozi hrbtenico povezava do vseh organov v telesu. Če povezava ni dobra, so posledice lahko katastrofalne.
Eksperimentirajte in poiščite pravi položaj. Ena ključih ugotovitev je, da spite v položaju, ki je za vas najbolj udoben in vam prinese najboljši možni počitek.
Če smo včasih občudovali ljudi, ki so se hvalili, da spijo po štiri ali pet ur na noč, bi se jim danes morali izogibati. Raziskave kažejo, da že nekaj noči spanja manj kot šest ur vplivajo podobno kot bi bili pod vplivom alkohola, ki presega limit za odvzem vozniškega dovoljenja. Nekateri ljudje se hvalijo, da redno spijo manj kot pet ur na noč in mogoče jih zaradi tega nekateri še cenijo in rečejo: »Ta je pravi!« ali kot Slovenci radi rečemo: »Ta je pa priden.« Si predstavljate, da bi rekli delavcu, ki redno hodi vinjen v službo: »Ta je pa res dober delavec, ker je vsak dan `pribit`«.
Ljudje lahko preživimo z manj spanja, ne moremo pa uspeti. Kako si lahko privoščite več spanja? Če ste včeraj spali 5 ur in pol, si danes privoščite 15 minut več, naslednji dan še dodatnih 15 minut in tako naprej, dokler ne pridete na želeno in optimalno število ur. Če vprašate strokovnjake za spanje, vam bodo rekli, da je to med 7 in 8 ur. Lahko si pomagate z večkratnikom 90 minut. Več o tem: Pogled v deželo sanj
Naj spanje postane vaš nov statusni simbol!
Za dodatne informacije o delavnicah na temo Učinkovitega upravljanja z osebno energijo ali promocijo zdravja na delovnem mestu, me lahko kontaktirate na: janez.hudovernik@proacta.si ali preko LN: https://www.linkedin.com/in/hudovernik